BOSMER KNX Eğitim – KNX Member | Akıllı Ev, Bina Otomasyon Sistemleri

Akıllı Binam Dergi Röportajı 2018

Akıllı Ev Sistemleri, Bosmer, akıllı bina

1. Firmanızın faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

       Bosmer 2009 yılında kurulmuştur ve İzmir’ de faaliyet gösteren ilk KNX firmalarındandır. Firmamız, 2012 yılından itibaren sektörde lider ve uluslararası bir firmanın KNX bina otomasyon ürünleri Ege bölge distribütörlüğünü almış ve kamu binalarından özel binalara kadar onlarca projeyi başarıyla tamamlamıştır. Aynı zamanda BOSMER olarak 2014 yılında İzmir’de ilk KNX eğitim merkezini kurduk ve sektörde görev alacak olan yerli /yabancı birçok sertifikalı KNX uygulayıcısı yetiştirdik. 2016 yılından itibaren BOSMER olarak sektörde edinmiş olduğumuz tecrübeler ve gelen müşteri talepleri doğrultusunda farklı bir alana yöneldik ve yerli otomasyon ürünleri üretmek üzere Ar-Ge çalışmalarını başlattık.

Akıllı ev, KNX, Knx eğitimi, Knx training, bina otomasyonu, yerli

2. Sunduğunuz ürünler, hizmetler ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

     Temelde şu anda KNX otomasyon ürünlerini üretiyor ve projelerle hayata geçiriyoruz. Aydınlatma, Perde-panjur kontrolü, HVAC uygulamalarında kullanabileceğimiz cihazlarımız var. Bosmer olarak Ar-Ge ve üretim çalışmalarına oldukça hız vermiş durumdayız. Yani ürün çeşitliliğimizi hızla arttırmaya odaklandığımızı söyleyebilirim. Sektörün ihtiyaçları ve müşteri istekleri doğrultusunda her türlü projede çözüm üretebilir durumdayız. Bina otomasyonunda ideal olan yapım aşamasında tasarım ve sistem kurulumudur. Ancak mevcut binalarda da sistemin uygulanabilmesi mümkündür. Örneğin havaalanları, hastaneler, fabrikalar, oteller, kamu kuruluşları hizmet binaları, AVM ve otoparklar gibi büyük yapılar ya da rezidanslar, daireler, villalar gibi doğrudan son kullanıcı hedefli konut projeleri hatta yatlar bile içerisinde otomasyon sistemi bulunan projeler arasında yer alabilmektedir. Eskiden lüks olarak görülen bu teknolojiler ile artık konfor, güvenlik ve enerji verimliliğine aynı anda sahip olabiliyoruz. Üstelik bu teknoloji bize diğer sistemlerle haberleşme ve sisteme uzaktan erişim imkânı da sunmaktadır.

3.Akıllı binalar için sunduğu hizmetler nelerdir?

     Akıllı bina sistemleri ile kullanıcıya tasarruf, konfor ve güvenliği bir arada sunuyoruz. Teknolojiyi istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda gündelik yaşama uyarlıyoruz. Birçok sistemi bir araya getirip sistemlerin koordineli olarak haberleşmelerini ve tepki vermelerini ‘’senaryolar’’ aracılığı ile sağlayabiliyoruz. Aydınlatma, perde-panjur kontrolü, güvenlik sistemi, ısıtma, havalandırma, enerji yönetimiyle birlikte ses sistemleri gibi ev ve bina kontrolü uygulamalarını hayata geçiriyoruz.

4. Sizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

     2009 yılından itibaren sektörün içindeyiz. Sektörü ve teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Müşteri taleplerine uygun doğru ürün ve hizmeti sağlamaya çalışarak gerekirse onlara farklı seçenekler de sunuyoruz. Kullanıcı eğitimimizi verip sonrasında da karşılaşılan her türlü sorunda müşterilerimizin yanında oluyoruz. Çok sayıda ve değişik yapılarda verdiğimiz hizmetler ile tecrübelerimizi yaptığımız işlere yansıtıyoruz. Aynı zamanda KNX Eğitim Merkezi olup bu konuda temel ya da ileri düzeyde eğitim vermemiz sektöre yeni girmiş ya da alanında uzmanlaşmak isteyen kişilere büyük bir fırsat sunuyor, sektöre olan profesyonel bakışımızı gösterip, müşterilerimizin bize olan güvenini de arttırıyor. Yaklaşık 2 yıl önce başlayan Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda kendi ürünlerimiz üretmeye başladık. Sektörde yerli bir üretici olmamız beraberinde birçok avantajı da getirmektedir. Bu avantajların başında firmaya ulaşım kolaylığı ve servis desteğimiz, daha düşük ürün maliyeti ve ürün çeşitliliği gelmektedir. Talepler doğrultusunda müşteri ihtiyacına uygun özel ürünler de tasarlayıp kısa zamanda hayata geçirebiliyoruz. Ayrıca ürünlerimizin uluslararası bir standart olan KNX uyumlu olması kullanıcının sistem kurarken oldukça özgür davranmasını sağlıyor. Sistem bileşenlerini farklı markaları bir araya getirerek kurabilmesi hem maliyet, hem estetik tercihlerde avantaj sağlıyor.

5. Akıllı şehirler ve akıllı binalar konusunda ne düşünüyorsunuz, kullanım konusunda ne kadar başarılıyız?

     Akıllı bina uygulamaları günümüzde hızla kullanım alanları artarak gelişen inşaat sektörü ile birlikte ilerlemektedir. Bu sistemler enerjinin verimli kullanılmasının yanında takip edilebilir ve yönetilebilir olmasını da sağlıyor. Ülkemizde bunun önemi yeni yeni kavranmaya başladı ne yazık ki. Bina otomasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus projenin ihtiyacına ve özelliğine göre seçilip uygulanmış olmasıdır. Fakat hala buna sadece binanın fiyatını arttıran lüks bir seçim gözüyle bakılması bizleri biraz üzüyor doğrusu. Unutmayalım ki gelecek odaklı akıllı şehirler oluşturmak için teknolojinin tüm olanaklarından yararlanmak gereklidir.

Akıllı ev, bina otomasyonu, yerli

6. Verdiğiniz eğitimlere karşı firmaların yaklaşımı nasıl?

     Gelişen bu pazarın en büyük eksikliği Türkiye’de alanında uzman kalifiye personelin yeteri sayıda yetişmemiş olmamasıdır. Otomasyon sektörü, sahip olduğu ileri teknoloji ile enerji verimliliğini destekleyen bir alt yapıya sahip olsa da, bu kaynakların entegrasyon sürecinde teknik personelin yaptığı hataların sonuçları daha büyük maliyetlere yol açmakta ve kullanıcıların bu sektöre ön yargılı bakmasına neden olmaktadır. Sistemi amacına uygun, istenilen konforu ve verimi sağlayacak şekilde kurup, doğru şekilde devreye alacak alt yapı ve bilgiye sahip mühendislik ekiplerinin profesyonellikleri de projenin sorunsuz olup sistemin doğru bir şekilde çalışması adına büyük bir önem taşımaktadır. Biz sertifikalı bir KNX eğitim merkezi olarak dönem dönem üniversitelerde de verdiğimiz seminerlerle bu sektöre adım atacak olan öğrencilerin tüm sorularını yanıtlayıp sektör konusunda bilinçlenmelerini sağlamaya çalışıyoruz. KNX eğitimlerine yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da katılım istekleri oluyor. Sektörde bu işi yapmakta olup eğitimini almamış ya da bilgisini ileri seviyeye taşımak isteyenlere tüm dünyada geçerliliği olan sertifikalı eğitimler iyi bir seçenek olarak görülüyor.

7. Son olarak varsa eklemek istedikleriniz…

     Artık sektörde sadece projelendirmenin yanı sıra üretici olarak da müşteri memnuniyetini sağlamak için üretim çalışmalarımıza hız verdik. Yakında ürünlerimizi daha da çeşitlendirerek yerli bir üretici olarak yurt içi ve yurt dışında sağlam temellerle adımızdan söz ettirmeyi amaçlıyoruz.

Mert ÜNLÜÖNEN

Genel Müdür

Akıllı Bina, akıllı ev