BOSMER KNX Eğitim – KNX Member | Akıllı Ev, Bina Otomasyon Sistemleri

KNX Nedir

KNX Nedir sorusunun cevabı,

Akıllı Ev / Bina otomasyon Sistemleri için 36 ülkede, otomasyon sektöründe 300 den fazla KNX ürünlerinin üretimini yapan firmaların bulunduğu, 7000’ den fazla KNX veya EIB logosu ile onaylanmış malzeme grubu bulunan, açık kaynak koda sahip sistem standartıdır.

KNX (KONNEX) organizasyonu, 1999 yılında merkezi Belçika/Brüksel’de 3 Avrupa derneğinin akıllı ev ve bina sistemlerinin dünya çapında kullanılabilir seviyeye getirmek amacıyla bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Bunlar;

EIBA (Avrupa Tesisat Otobüs Birliği)
BCI (BatiBUS Club International)
EHSA (Avrupa Ev Sistemleri Birliği)

KNX organizasyonu özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın kullanılmaya başlanmış daha sonra tüm dünyada akıllı ev ve bina otomasyon sistemlerinde öncülük yapmaya başlamıştır. Akıllı ev ve bina otomasyon sistemlerinde, sistem standartlarını belirleyen yapı haline gelmiştir. 2003 yılında, KNX Standartları CENELEC (European Committee of Electrotechnical Standartisation) tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Böylelikle EN50090 Standartlar serisi Ev ve Bina otomasyon sistemleri için oluşturulmuştur. KNX standartı CEN tarafından da onaylanmıştır.

BOSMER bu standartın bir üyesidir. Ayrıca  beginner ve advice düzeyde KNX eğitimi veren türkiyedeki 4 merkezden birisidir. 

KNX Nedir ? Başlıklı yazımız yeterli gelmediyse dilerseniz knx hakkında sayfamıza göz atabilirsiniz.

KNX Hakkında

akıllı ev, bina otomasyon, knx nedir,